Jak twierdzi The Next Web, wzbogacenie nowego iPada o ekran retina, może okazać się pewnym ograniczeniem dystrybuowania aplikacji uniwersalnych. Wszystko za sprawą czterokrotnie większej rozdzielczości ekranu, a co za tym idzie, czterokrotnie większych plików graficznych.

Różnice w jakości obrazu świetnie przedstawił portal Touch Arcade na podstawie aplikacji Food Run. Jak widać na screenach poniżej, różnica jest znaczna, co mogliśmy już zaobserwować przy wprowadzeniu ekranów Retina do iPhone'a 4.


Niestety wprowadzenie ekranów Retina do iPada 3 może się okazać nie tylko wyzwaniem dla grafików, czy programistów, ale i pewnym ograniczeniem dla aplikacji uniwersalnych. Wraz z powiększeniem rozdzielczości iPada, powiększą się również rozmiary aplikacji. Co za tym idzie, pobranie aplikacji na najmniejszy ekran (320x480) wiązać się będzie z pobraniem dużych grafik (2048x1536), czyli w gruncie rzeczy niepotrzebnym "bagażem".

Retina w iPadzie 3 może spowodować, że do ściągnięcia znakomitej większości aplikacji uniwersalnych będzie należało połączyć się z siecią wi-fi, co będzie dużym ograniczeniem. Niewykluczone więc, że już wkrótce aplikacje uniwersalne zaczną powoli znikać z App Store.

Źródło: The Next Web / Touch Arcade